četrtek, 15. december 2011

Agra - Fatehpur Sikri

Ravno sva dobro spet zaspala, ko se je v hotelu zacela cela selitvena odprava. Ocitno so nekateri navsezgodaj zjutraj zapustili Agro in morali o tem nekako obvestiti tudi vse goste hotela.
Po tusiranju s hladno vodo sva odsla na streho v restavracijo na zajtrk. Pismo, spet jajca. Nujno moram jutri narociti kaj drugega. Se crni caj in pogled na Taj Mahal v daljavi in odpravila sva se pred hotel. Ravno, ko sva premisljevala, da se bova sprhodila do kaksne glavne ulice in ujela taksi, se nama je nalimalo nekaj voznikov motornih riks in nekaj taksistov. Najprej sva se odlocila za rikso in prevoz do avtobusne postaje, od koder bi sla do Fatehpur Sikrija, a smo se med voznjo zdilali za dobro ceno, v katero je poleg 45km oddaljenega Fatehpur Sikrija, vkljucen se "Mini Taj", Jama Masjid in obisk dveh trgovin. Ja, v Agri se tezko pogajas za dobro ceno kateregakoli prevoza, ce ne gres se v kaksno trgovino.
Najin sofer je bil malce hecen, sicer pa tipicen Indijec - mlajsi, suhcen, malo umazan, a prijeten s svojo polomljeno anglescino.
Vmes nama je ze hotel spremeniti plan danasnjega dne, pa sva se uprla in brez besed je vozil naprej.
Po kaksni uri in pol voznje z motorno rikso, vmes sva se ogrnila z jaknami in se umikala totalnemu prepihu, smo prispeli do nekaksnega zbiralisca za turiste, od koder so nas z elektricnimi avtobuski odpeljali do vhoda v staro mesto. Zaradi onesnazenja in ker bi radi ohranili starodavne spomenike, je indijska vlada sprejela ukrep, da v blizini kulturnih spomenikov ni dovoljen navaden promet.
Fatehpur Sikri je mesto v obzidju, ki je bilo glavno mesto Mogulskega imperija v letih 1571 in 1585, ko je vladal Akbar. Akbar je namrec obiskal vasico Sikri, ko se je sel posvetovat s svetim Shaikhom Salim Christijem, ki mu je napovedal rojstvo naslednika Mogulskega prestola. Ko se je prerokba uresnicila, je Akbar zgradil novo glavno mesto pri Sikriju, vkljucno z krasno mosejo, ki je v uporabi se danes in tremi palacami za njegove najljubse zene - hindujko, muslimanko in kristjanko.
Mesto je bilo zgrajeno v indijsko islamskem stilu, vendar se je nahajalo na podrocju, kjer je primanjkovalo vode, zato je bilo zapusceno takoj po Akbarjevi smrti.
Moseja Jama Masjid je tako kot celotno mesto Fatehpur Sikri, zgrajena in rdecega pescenjaka, ki je bil tudi najljubsi material vladarja Akbarja, ki je v Agri in okolici dal zgraditi vec arhitekturnih presezkov.
Moseja je bila zgrajena leta 1571 in vsebuje elemente perzijskega in indijskega dizajna. Glavni vhod predstavljajo 'vrata zmage', ki jih je Akbar zgradil v cast vojaske zmage v Gujaratu. Cel slavolok je visok 54m.
Na dvoriscu moseje se nahaja grobnica Shaikha Salima Christija, ki je zgrajena iz belega marmorja. Danes se v grobnico in njegovemu grobu pridejo poklonit Indijke brez otrok in v zelji, da bi zanosile, zavezejo koscek volne za eno izmed marmornih oknic.
Tudi pri moseji se nama je nalepil domacin, ki je najprej razlagal, da ni vodic in da nama nic ne ponuja, ko pa smo bili ze pri koncu z ogledom, je kar naenkrat povabil v svojo trgovino. Ah, ja...
Iz moseje vodi pot do palac, kjer so ziveli Akbar in njegove zene.
Najbolj zanimivo je dvorisce, kjer je igral pachisi - starodavna razlicica luda in backgamona. Za figure je uporabljal kar suznje ali pa dvorjane, predvsem predstavnice harema. Tako je opazoval odzive ljudi na igro, zmago in poraz. Vsa ta pridobljena znanja pa so mu pomagala pri odlocitvah na sodiscu, ko je sodil ljudem za razna kriminalna dejanja. Poleg palac se je v mestu nahajalo se ogromno drugih, tudi zanimivih objektov - zakladnica, hlev za kamele, slone in konje, hala za javno avdienco, hala za osebno avdienco, harem, vladarjevi osebni prostori,....
Po ogledu sva sla do najinega soferja in se podala na 1,5 urno pot nazaj do Agre. Malo nama je bilo ze zal, da nisva rajsi izbrala avtomobila, ker je bilo hladno in ves tisti prepih ni prav nic sedel.
Odlozil naju je se pri tako imenovanem Mini Taju, ki je pravzaprav grobnica Mizre Ghiyas Bega ali Itimad ud Daulah.
Mizra je bil stari oce Mumtaz Mahal in vezir vladarja Jehangirja. Njegova hci Nur Jahan je bila zena Jenagirja in je dala zgraditi to grobnico svojemu ocetu.
Grobnica sicer ni tako mogocna kot Taj Mahal, a je vredna ogleda. Ce pa ti uspe priti, ko sonce pocasi zahaja, je svetloba res cudovita in fotoaparat kar sam dela :-).
Ker je bilo ze pozno za obisk moseje, sva soferja Bobija prosila, da naju odpelje na kraj, kjer bi lahko slikala Taj Mahal z zadnje strani. No, to mu je pa odlicno uspelo, nama pa tudi. Sicer se je tam nahajalo ze nekaj tirustov, ki so tako kot midva cakala na tisto idealno svetlobo zahajajocega sonca.
Pogled na ogocni Taj Mahal je bil res velicasten in se enkrat lahko napisem, da je to najlepsa zgradba na svetu.
Kaj vec napisem pa jutri, ko ga obisceva. Res sem lahko srecna, da ga bom videla ze drugic.
Prva trgovina, v katero naju je peljal najin riksar, je bila moderna in seveda draga draguljarna. Prodajali so nakit in nekaj dekoracije za dom, ki je bila seveda opremljena z dragimi kamni. Vse stvari so bile izredno drage, apmpak sva morala prebiti v trgovini vsaj 10 minut, ker je to pogoj, da sofer dobi svojo provizijo. Ne glede na to, ali stranka kaj kupi ali ne, dobi 50 rupij. Sicer pa sta bila oba prodajalca nevsiljiva in izredno prijazna in niti ni bilo tako tezko.
Druga trgovina je bila sicer bolj na najinem nivoju, ampak se vedno predraga za ves tisti kic, ki ga je nudila s polic.
A je tudi tukaj 10 minut hitro minilo in koncno smo sli do hotela. Vecerjala sva kar na strehi, ceprav je bilo malce hladno. Tukaj so dnevne temperature okrog 25 stopinj, zvecer in zjutraj pa je kar hladno, po mojem med 10 in 15 stopinjami. Cez dan ni problema s poletnimi oblacili, a velur je z dna ruzaka priromal na vrh.










Ni komentarjev:

Objavite komentar